Seton Ekolsund kopp med fat

Seton Ekolsund kopp med fat
Seton Ekolsund kopp med fat
Seton Ekolsund kopp med fat
Seton Ekolsund kopp med fat
Seton Ekolsund kopp med fat
Seton Ekolsund kopp med fat
Seton Ekolsund kopp med fat
Seton Ekolsund kopp med fat

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PRAKTKOPP MED FAT, "Das Marmor Palais bei Potsdam", porslin, 1800-talets början, empire, uppsvängd hänkel, dekor av kartusch med marmorpalatset, Potsdam, höjd ca 9 cm, fatets diameter ca 14 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Slitage, fatet med spricka

438102

2017-02-14