Karl XIV Johan Oscar II Karl XV 6 st.

Klubbat för:

2 000 SEK

2 000 SEK

KUNGLIGA HANDSKRIFTER (6). KARL XIV JOHAN (1763-1844), kung av Sverige 1818. (2).
Egenhändigt undertecknad handlingar, fullmakt för Adrian Hertzenhielm, daterad Stockholms slott den 4 mars 1823.

OSCAR II (som hertig). Egenhändigt skrivet och undertecknat brev till brodern Karl XV, daterat Stockholm 25 februari 1868, liten 8vo (14x9 cm) på brevpapper med monogram.
Oscar skriver om bl.a. att "Gustaf [senare Gustav V] har en svällande påssjuka!!! Förresten frisk!"

OSCAR II. Egenhändigt undertecknad fullmakt för F. G. Seeberg, daterat Drottningholms slott 1875 (på norskt papper).

Samt handling / förordnande för O. P. Hellberg till kronofogde i Jemtlands län, undertecknad OSCAR I, daterad 1849.

Samt två handlingar, en undertecknad av KARL XV och en av Gustav V.

6 handlingar / brev.

Adrian Hertzenhielm (1754-1838), överste, gift med Catharina Ulrika Hiort af Ornäs, bodde på Ramsnäsholm i Dalarna. Han anklagades för hårdhet emot sin fru, vilken sak på sin tid väckte mycket uppseende.´ (Elgenstierna).

Oscar II fullmakten lagningar, tejp, fläckar, övriga med veck och små hål i vikningen, småfläckar.

438107

2017-02-17