Karl XII undertecknad handling Lais 1701
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL XII (1682-1718), kung av Sverige 1697. (2).
Egenhändigt undertecknad handling, 3 rader remiss på Fredr, Jahns och övriga bönders supplik angående arrendator Luhr på konungs gods Oiso eller Kirrifer Daterad huvudkvarteret i Lais 9 maj 1701.
Totalt omfattar handlingen 2 sidor i folio och baksidan är undertecknad av Friedrich Jahn m.fl.
Samt löjtant SIMON LUHRS svar på klagomålen daterat 23 oktober 1701. Han tillbakavisar böndernas klagomål.
Karl XII befann sig i vinterkvarter i slottet Lais, Estland, efter slaget vid Narva.
2 st.
Vikt, någora småfläckar, småskador i marginalerna, senare anteckning
438109
2017-02-17