Karl XII undertecknad handling Lais 1701

Klubbat för:

4 000 SEK

4 000 SEK

KARL XII (1682-1718), kung av Sverige 1697. (2).

Egenhändigt undertecknad handling, 3 rader remiss på Fredr, Jahns och övriga bönders supplik angående arrendator Luhr på konungs gods Oiso eller Kirrifer Daterad huvudkvarteret i Lais 9 maj 1701.
Totalt omfattar handlingen 2 sidor i folio och baksidan är undertecknad av Friedrich Jahn m.fl.

Samt löjtant SIMON LUHRS svar på klagomålen daterat 23 oktober 1701. Han tillbakavisar böndernas klagomål.

Karl XII befann sig i vinterkvarter i slottet Lais, Estland, efter slaget vid Narva.
2 st.

Vikt, någora småfläckar, småskador i marginalerna, senare anteckning

438109

2017-02-17