Grötskål och Kallskål 1700-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

2 000 SEK

GRÖTSKÅL, KALLSKÅL, tenn, 1700-tal, grötskålen Samuel Pilström, Örebro, verksam 1768-1783/95, höjd utan lock 9-10 cm

Kallskål med lagningar, bucklor, bristningar

438124

2017-02-10