Frans Floris, Mansporträtt, olja på pannå

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

FRANS FLORIS (Antwerpen ca 1520-Antwerpen 1570): Mansporträtt, olja på pannå, 46x32 cm.
Expertis:
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
Proveniens:
Ermanno Lucinis samling (nr 48)

Huvudet finns med i målningen "Låt barnen komma till mig", känd i flera versioner av olika format, en (93x150 cm) bevaras i den gamla Economy Village, Ambridge, Pennsylvania. En annan version såldes på Christies New York den 23 januari 2004, nr 18 (141,5 x 226 cm) och huvudet är då lutat mot höger.

Oramad, renoverad

438353

2017-02-22