Edvin From hästskulpturer
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EDVIN FROM (1897-1964): (2) Hästar, skulptuerade i snidat, bemålat och betsat trä, varav en signerad med monogram EF, höjd 22 resp 26 cm
Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar. Oftast är hästarna signerade med initialer EF på den bakre hoven.
Skador och lagningar
438478
2017-02-07