Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi

Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi
Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi
Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi
Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi
Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi
Seton Ekolsund Äldre böcker Geografi

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

DANIEL DJURBERG, (7) Utförlig Geografie, del 1, 2, 3 och 5, andra upplagan, Stockholm 1785-1794, samtida hlfr band med guldsnitt på ryggarna, (delvis avvikande utseénde, Johan Ödman Corographia Babusiensis, Stockholm 1746, samtida hlfr band med guldsnitt på ryggen,Andreas Olavi Rhyzelius, Sviogothia munita, Stockholm 1744, senare hlfr band, Georg Biurman, Vägvisare Til och Ifrån Alla Städer och Namnkunniga Orter, Stockholm 1776, samtida hlfr band med guldsnitt på ryggen, den senare med exlibris Seton of Ekolsund.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Slitage, med nötta läderkanter på pärmarna, ett försättsblad löst på Biurmans bok, fuktfläckar. Ej genomgångna.

Auktionsnummer:

438588

Datum:

2017-02-15