Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund Oliver Goldsmith
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Beskrivning
OLIVER GOLDSMITH, Miscellaneous works, vol 5, 6 och 7, Edinburgh 1812, samtida skinnband, rikt dekorerade med guldsnitt, samtliga med frontespis gravyrer samt vol 6 med ytterligare en gravyr i mitten av boken, exlibris Seton of Ekolsund.
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Slitage på pärmarna, fuktfläckar på de första sidorna. Ej genomgångna.
Auktionsnummer:
438600
Datum:
2017-02-15