Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Oliver Goldsmith

Seton Ekolsund Oliver Goldsmith
Seton Ekolsund Oliver Goldsmith
Seton Ekolsund Oliver Goldsmith
Seton Ekolsund Oliver Goldsmith
Seton Ekolsund Oliver Goldsmith
Seton Ekolsund Oliver Goldsmith

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

OLIVER GOLDSMITH, Miscellaneous works, vol 5, 6 och 7, Edinburgh 1812, samtida skinnband, rikt dekorerade med guldsnitt, samtliga med frontespis gravyrer samt vol 6 med ytterligare en gravyr i mitten av boken, exlibris Seton of Ekolsund.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Slitage på pärmarna, fuktfläckar på de första sidorna. Ej genomgångna.

Auktionsnummer:

438600

Datum:

2017-02-15