Karl XII:s fältbibel 1709

Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Karl XII:S FÄLTBIBEL. Biblia, thet är all then Helga skrift på swensko, efter konung Carl then tolftes befalning... Stockholm (H. Keysers enkio) 1709.

4:o. 2 utvikbara graverade extra titelblad (Gamla Testamentet uppfodrat, revor, liten förlust, fläckar, Nya Testamentet med fläckar, liten reva), titelblad i rött och svart (skuret nära text och upplimmat), 1 graverat porträtt av Karl XII av Olof Thelott (skuret och upplimmat), 1 graverat porträtt av Karl XI (lagningar, förluster).
Brunt samtida skinnband, rygg med upphöjda bind, skadat band, sprickor i falsar, pärmar delvis loss, eftersättsblad saknas, röda sigill på insidan av pärmar. Företalet i början delvis med skadade sidor med textförlust, text genomgående fläckad, några sidor lagade i slutet.

Saknar 1 utvikbar graverad plansch (Skapelsen).

Skador, vissa defekter, saknar 1 utvikbar graverad plansch (Skapelsen) - övrigt se text
Ej fullständigt genomgången.

438633

2017-02-07