Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Böcker varia

Seton Ekolsund Böcker varia
Seton Ekolsund Böcker varia
Seton Ekolsund Böcker varia
Seton Ekolsund Böcker varia
Seton Ekolsund Böcker varia
Seton Ekolsund Böcker varia

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BÖCKER, VARIA, (13) bl a äldre enstaka delar av Svenskt biografiskt Lexikon, Esaias Tegner, Frithiofs saga, Carl von Zeipel, Seton En skildring från slutet af förra århundradet (del 1 av 4) Stockholm 1887, Alfred Jensen Slavia, Kulturbilder från Volga till Donau, Stockholm1896 (försedd med exlibris Seton af Ekolsund, Herman A Ring, Sveriges Konungaborg, Stockholm 1898, på ett av försättsbladen försedd med Oscar II:s exlibris.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Bruks och åldersrelaterat slitage, fuktfläckar. Ej genomgångna.

Auktionsnummer:

438635

Datum:

2017-02-15