Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Bibel

Seton Ekolsund Bibel
Seton Ekolsund Bibel
Seton Ekolsund Bibel
Seton Ekolsund Bibel
Seton Ekolsund Bibel
Seton Ekolsund Bibel

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

BIBELN eller Den Heliga Skrift, (2) Stockholm 1877, med illustrationer av Gustav Doré, Holy Bibel, London 1847, båda samtida skinnband, rikt dekorerade med guldsnitt, den engelska bibeln med försämkt dekor på pärmarna samt med knäppning i mässing, den svenska bibeln bär på första bladet namnpåskriften Mary Seton 1883, den engelska med motsvarande Seton of Preston, 14 jan 1864.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Den svenska bibeln är pärm har framtill lossnat, slitage, den engelska med omfattande fuktfläckar. Ej genomgångna.

Auktionsnummer:

438659

Datum:

2017-02-15