Tillbaka till katalog
Böcker geografi
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Beskrivning
CARL FREDRIC BROOCMAN, (3) Beskrifning Öfwer the i Öster-Götland befintlige städer...., Norrköping 1762, Beskrifning om Swenska Hemman och jorda-gods, första delen, Stockholm 1755 samt Anecdoter Om Namnkunniga Och Märkvärdiga Swenska Män, första bandet Stockholm 1770-1771, De två förra med samtida hlfr band och med exlibris Seton of Ekolsund, den senare med samtida pappersband, lös handskriven inlaga i Swenska Hemman.
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Slitage revor i papperspärmen, fuktfläckar samt äldre påskrifter. Ej genomgångna.
Auktionsnummer:
438759
Datum:
2017-02-15