Seton Ekolsund Böcker Varia

Seton Ekolsund Böcker Varia
Seton Ekolsund Böcker Varia
Seton Ekolsund Böcker Varia
Seton Ekolsund Böcker Varia
Seton Ekolsund Böcker Varia
Seton Ekolsund Böcker Varia

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BÖCKER VARIA, (11) 1700 och 1800-tal, bl a Alain-René Lesage, Gil Blas, del 2 och 3, Edinburgh 1771, ordböcker bland dessa fransk engelsk (2 vol) 1776, Frantz Michael von Aken, Hus och Rese = Apotheque, Skara 1746, Orthopedia: Or, the Art of correcting and preventing Deformities in Children (vol I), London 1743, The Oeconomy of Human Life, Glasgow 1781, den senare med gravyr på frontespis, 8 av böckerna med exlibris Seton of Ekolsund, Oeconomy bär på insidan påskrift "Agnes Seton, Preston".

Varierande slitage, fuktfläckar påskrifter. Ej genomgångna.

438777

2017-02-15