Handskriven tysk bok i skönskrift tidigt 1700-tal

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HANDSKRIFT I SKÖNSKRIFT. Tyskland, 1700-tal. 15 dubbelsidiga uppslag med handskriven text på tyska, flera omgivna av ritade djur och fåglar, 3 med friherrelig krona och namnet Johannes Wernberg, en daterad 1728. Mått ca 200x320 mm.
Senare hfrbd (Nils Linde, Göteborg).

Skador och defekter, samtliga uppfodrade. Bandet något nött.

438864

2017-02-08