Rembrandt etsning

Rembrandt etsning
Rembrandt etsning

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

REMBRANDT (Holland, 1606-1669), Lieven Willemsz. van Coppenol, writing-master: the larger plate, etsning, 1658, senare avdrag, etsning med torrnål och kopparstick, ca 33,5x28,5 cm, bladstorlek 34,7x29,5, oramad
LITTERATUR: Bartsch 283, Biörklund & Barnard BB 58-F, state V/VI

Gulnad, kraftiga hanteringsveck över hela bladet, spår av äldre montering längs ena baksidans kant, slitage

438883

2017-02-10