Seton Ekolsund Carl Gustaf Fyrwald spegel

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), baksida brännstämplad CGF samt med spegelmakarämbetets stämpel, dekor med skuren rosett, upp och nedtill genombruten med skurna lagerblad och vinranka, medaljongporträtt, träskuren och med pastellage, blankförgylld samt belagd med slagmetall, tvådelat glas, höjd ca 163x66 cm

Mindre dekorelement borta, smärre slitage.

438995

2017-02-15