Seton Ekolsund Bordslampa

Seton Ekolsund Bordslampa
Seton Ekolsund Bordslampa
Seton Ekolsund Bordslampa
Seton Ekolsund Bordslampa
Seton Ekolsund Bordslampa
Seton Ekolsund Bordslampa

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BORDSLAMPA, 1800-talets mitt, ursprungligen fotogenlampa som elektrifierats, dekoration med egyptisk karyatid, samt klassicerande reliefdekor, patinerad brons samt brännförgylld, textil skärm, höjd ca 60 cm (till armaturen)

Renoverad, kompletterad, bruks och åldersrelaterat slitage, skadad skärm.

439067

2017-02-15