Seton Ekolsund bordslampa
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, 1800-talets andra hälft, ursprungligen fotogenlampa som elektrifierats, underdel med karyatider och bockfötter i brons mittdel i opalinglas där det avbildas putti med olika attribut, skärm i textilt material samt reproduktioner ur Suecia Antiqua, höjd ca 53 cm (till armaturen)
Renoverad, kompletterad, bruks och åldersrelaterat slitage, skadad skärm.
439071
2017-02-15