Seton Ekolsund bordslampa

Seton Ekolsund bordslampa
Seton Ekolsund bordslampa
Seton Ekolsund bordslampa
Seton Ekolsund bordslampa
Seton Ekolsund bordslampa
Seton Ekolsund bordslampa

Klubbat för:

1 900 SEK

2 000 SEK

BORDSLAMPA, 1800-talets andra hälft, ursprungligen fotogenlampa som elektrifierats, underdel med karyatider och bockfötter i brons mittdel i opalinglas där det avbildas putti med olika attribut, skärm i textilt material samt reproduktioner ur Suecia Antiqua, höjd ca 53 cm (till armaturen)

Renoverad, kompletterad, bruks och åldersrelaterat slitage, skadad skärm.

439071

2017-02-15