Axel Nilsson Rålambshov 1926 Färg och Form
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
AXEL NILSSON (1889-1981): "Rålambshov i Snö", signerad Axel Nilsson, daterad a tergo 1926, olja på pannå, ca 41x29 cm
UTSTÄLLD: Svensk-Franska Konstgalleriet (stämpel) No 488,
Stockholms Stadsmuseum, utställning, "Målarna på Smedsudden"
439158
2017-02-17