Sigillstampar 17/1800-tal

Sigillstampar 17/1800-tal
Sigillstampar 17/1800-tal
Sigillstampar 17/1800-tal
Sigillstampar 17/1800-tal
Sigillstampar 17/1800-tal
Sigillstampar 17/1800-tal

Klubbat för:

5 200 SEK

6 000 SEK

SIGILL, 9 st, 1700-talets andra hälft/1800-talets första hälft, gjutet och graverat stål samt brons, bl a sigill för adliga ätten von Kemna, adliga ätten Sanderskiöld, alliansvapen för ätterna Gyldenstolpe/Skytte af Sätra, sannolikt avseende Margareta Catharina Gyldenstolpe gift 1761 med majoren Carl Bengt Skytte af Sätra, 2 sigill med initialer varav ett med sentesen "I Guds Beskÿd", 1 med alliansvapen, höjd 3-4,5 cm

439456

2017-02-10