Duthuit, reprduktioner efter Rembrandts etsningar

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

3 000 SEK

REMBRANDT, Eugene DUTUIT, 1 volym (av tre) ur: L´ Oeuvre Complet de Rembrandt ... Catalogue Raisonne de Toutes les Estampes du Maitre Accompagne de Leur Reproduction en Fac-Simile de la Grandeur des Originaux au Nombre Paris: A. Levym 1883, ca 150 reproduktioner i djuptryck efter Rembrandt´s etsningar (lösa), tryckta på Arches "laid" med vida marginaler, bladstorlek 47x32 cm, omfattar huvudsakligen motiven motsvarande Bartsch 206-375 (med vissa undantag och tillägg), saknar volymerna 1-2 (med förklarande text samt motiven motsvarande B. 1-205)
PROVENIENS: Sannolikt ur Martin Carlssons samling

Ej komplett, gulnade, delvis med fläckar och missfärgningar, originalportföljen med slitage.

439550

2017-02-10