Design Jane Reumert Modern Keramik
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JANE REUMERT (Danmark 1942-2016), ask med lock, stengods, glasyr i brunt med svart dekor, signerad JANE, höjd ca 4,5, 6x4 cm
HISTORIK: Jane Reumert började sin bana 1960 på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn, där hon fyra år senare startade Strandstræde Keramik. Hon fick sitt genombrott på 1980-talet och hade sedan ett 20-tal betydande utställningar i Skandinavien, Europa och i New York och finns finns representerad i många samlingar i flera länder. År 1994 erhöll hon Torsten och Wanja Söderbergs pris.
439566
2017-03-19