Baljfåtölj sengustaviansk

Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk
Baljfåtölj sengustaviansk

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk, Stockholmsarbete i Ephraim Ståhls art, skuren dekor med bladhölster och hörnfleuroner, avslut på ryggdelen i form av lejonansikten i bly, stoppad med textil klädsel (senare) samt med senare bemålning, sitthöjd ca 44, total höjd 80 cm

Proveniens, Johan Edvard Rosenlind (1839-1913) med hustru Hedvig Lovisa f. Svedenborg (1839-1913).

Spricka på rygglisten, bruks och åldersrelaterat slitage.

439680

2017-02-11