Baljfåtölj sengustaviansk
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk, Stockholmsarbete i Ephraim Ståhls art, skuren dekor med bladhölster och hörnfleuroner, avslut på ryggdelen i form av lejonansikten i bly, stoppad med textil klädsel (senare) samt med senare bemålning, sitthöjd ca 44, total höjd 80 cm
Proveniens, Johan Edvard Rosenlind (1839-1913) med hustru Hedvig Lovisa f. Svedenborg (1839-1913).
Spricka på rygglisten, bruks och åldersrelaterat slitage.
439680
2017-02-11