Bergama Tema
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERGAMA, västra Anatolien, omkring 1800-talets mitt, polykromt diagonalt mönster mot ljusröd botten, ca 110x100 cm
BERGAMA, west Anatolia, mid 19th century, 110x100 cm, mounted
Purchased in Turkey late 1980s
Provenance: Swedish private collection
Skadade kortsidor, slitage, mindre hål, monterad på väv
439784
2017-02-28