Bergama Tema

Bergama Tema
Bergama Tema
Bergama Tema
Bergama Tema

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BERGAMA, västra Anatolien, omkring 1800-talets mitt, polykromt diagonalt mönster mot ljusröd botten, ca 110x100 cm

BERGAMA, west Anatolia, mid 19th century, 110x100 cm, mounted

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Skadade kortsidor, slitage, mindre hål, monterad på väv

439784

2017-02-28