Kierkegaard Forord 1844 i original
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KIERKEGAARD, SÖREN. Forord. Morskabslæsning for enkelte Stænder efter Tid og Leilighed af Nicolaus Notabene. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1844.
8vo (ca 165x110 mm.). 110 s.
Något senare brunt hfrbd, rygg med titel i guld, något nött, rygg skadad i övre kant. Titel och text något brunfläckade. Namnteckning på försättsbladet daterad Köpenhamn 1886.
Första upplagan.
Proveniens: Från släkten Kierkegaard.
Se text
439836
2017-02-25