Kierkegaard Forord 1844 i original

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KIERKEGAARD, SÖREN. Forord. Morskabslæsning for enkelte Stænder efter Tid og Leilighed af Nicolaus Notabene. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1844.
8vo (ca 165x110 mm.). 110 s.

Något senare brunt hfrbd, rygg med titel i guld, något nött, rygg skadad i övre kant. Titel och text något brunfläckade. Namnteckning på försättsbladet daterad Köpenhamn 1886.

Första upplagan.

Proveniens: Från släkten Kierkegaard.

Se text

439836

2017-02-25