Kierkegaard Gjentagelsen 1843
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KIERKEGAARD, SÖREN. Gjentagelsen. Et Forsøg i den experimenterende Psychologi af Constantin Constantius. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1843.
8vo (ca 165x110 mm.). 157 s.
Något senare brunt hfrbd, rygg med titel i guld, något nött, rygg skadad i övre kant. Titel och text något brunfläckade. Namnteckning på försättsbladet daterad Köpenhamn 1886.
Första upplagan.
Proveniens: Från släkten Kierkegaard.
Se text
439838
2017-02-25