Kierkegaard bl.a. förstaupplagor 16 st
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ORIGINALUPPLAGOR M.M. AV KIERKEGAARD (16)
KIERKEGAARD, SÖREN. En opbyggelig Tale. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1850.
8vo (ca 190x115 mm). 22 s. Tagen ur band.
Första upplagan.
S:E. Dömmer selv! Til Selvprövelse. Samtiden anbefalet. Anden Raekke. [1851.52.] Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1876.
8vo (ca 190x120 mm). 128 s. Svart samtida omslag.
S:E: To taler ved Altergangen om fredagen. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1851.
Oskuren i tryckt originalomslag, namnteckning, fläckad, bakre omslag delvis loss, text något småfläckad.
M.fl. av Kierkegaard:
Hvad Christus dömmer om officiel Christendom, 1855, Opbyggelige taler i forskjellig Aand, 1847, Guds utforanderlighed. En tale, 1855 (2 exemplar), Dette skal siges, saa vaere det da sagt, 1855 (2 exemplar), To taler ved Altergangen om fredagen, 1851, Fyra uppbyggeliga tal, 1843 (saknar titel), Guds uforandersighed. En tale, 1855, Tre taler ved taenkte leiligheder, 1845 (samt inbundna i samma band: "Ypperstepræsten" - "Tolderen" - "Synderinden", Tre Taler ved Altergangen om Fredagen, 1849, Lilien paa Marken og Fuglen under Himlen. Tre gudelige Taler. 1849, Om min Forfatter=Virksomhed. 1851, Til Selvprövelse. Samtiden anbefalet. 1851), To opbyggelige taler, 1843, "Ypperstepræsten" - "Tolderen" - "Synderinden", Tre Taler ved Altergangen om Fredagen, 1849, Fire opbyggelige taler, 1843.
Proveniens: Från släkten Kierkegaard.
Se text. Varierande skick, vissa skador. Någon med exlibris bl.a. Nils Kierkegaard.
439874
2017-02-25