Fanny Brate oljemålning

Fanny Brate oljemålning
Fanny Brate oljemålning
Fanny Brate oljemålning
Fanny Brate oljemålning
Fanny Brate oljemålning
Fanny Brate oljemålning

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FANNY BRATE (1861-1940): Porträtt föreställande Vera Trotzig(1885-1980), signerad och daterad Fanny Brate 1910, olja på duk, ca 80x61 cm, finns avbildad på nr 439870

Proveniens: familjen Trotzig i flera led. Fanny Brate var god vän till familjen Trotzig. Målningen är märkt "Vera" 14/12 1019. Bröllopsgåva till Vera från blivande maken Karl TRotzig inför bröllopet 1910 i Stockholm.

En duklagning

439875

2017-02-11