Fanny Brate oljemålning
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FANNY BRATE (1861-1940): Porträtt föreställande Vera Trotzig(1885-1980), signerad och daterad Fanny Brate 1910, olja på duk, ca 80x61 cm, finns avbildad på nr 439870
Proveniens: familjen Trotzig i flera led. Fanny Brate var god vän till familjen Trotzig. Målningen är märkt "Vera" 14/12 1019. Bröllopsgåva till Vera från blivande maken Karl TRotzig inför bröllopet 1910 i Stockholm.
En duklagning
439875
2017-02-11