Aksaray Tema
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AKSARAY KELIM, centrala Anatolien 1800-talets mitt eller tidigare, randmönster med ornament, ca 385x68 cm
CENTRAL ANATOLIAN KELIM, mid 19th century or earlier, 385x68 cm
Purchased in Turkey late 1980s
Provenance: Swedish private collection
Slitage, mindre skador
440090
2017-02-28