Aksaray Tema

Aksaray Tema
Aksaray Tema
Aksaray Tema
Aksaray Tema

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

AKSARAY KELIM, centrala Anatolien 1800-talets mitt eller tidigare, randmönster med ornament, ca 385x68 cm

CENTRAL ANATOLIAN KELIM, mid 19th century or earlier, 385x68 cm

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Slitage, mindre skador

440090

2017-02-28