Kierkegaard mest originalupplagor 5 volymer

Klubbat för:

8 000 SEK

2 000 SEK

KIERKEGAARD MEST ORIGINALUPPLAGOR (5 vol).
KIERKEGAARD, SÖREN. Lilien paa Marken og Fuglen under Himlen. Tre gudelige Taler. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1849. 51 s. Första upplaga.
Samtida hfrbd, nött, text småfläckad, namnteckning försättsbladet.

S:E: Opbyggelige taler i forskjellig hand. I-III. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1847. 155, 64, 140 s. Med ett huvudtitelblad och tre deltitelblad. Första upplaga.
Samtida hfrbd, guldornerad rygg, nött, text med två sidor med klippta hörn, delvis brunfläckad, namnteckning försättsbladet.

S:E: Øieblikket. No. 1-9. Köpenhamn, C.A Reitzels Bo og Arvinger, 1855.
Samtida klotband, nött och solkat, guldornerad rygg, liten skada i övre kant. Genomgående med fuktränder, mest i marginalen och fläckar, 2 lagade hörn.

Senare halvklotband, skador, lösa pärmar. Brunfläckad, namnteckning.

S:E: Frygt og Baeven. Dialektisk Lyrik af Johannes de Silentio. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1843.
8vo (ca 195x110 mm.). viii, 135 s. Text något småfläckad, namnteckning på titelbladet, några anteckningar i text.
Första upplaga av Kierkegaards berömda skrift om Abraham, Isaac och problemet om tron.
Tryckt i 550 exemplar.

Tillsammans med:
Begrebet Angest. En simpel psychologisk-paapegende overveielse i retning af det dogmatiske problem om arvesynden af Vigilius Haufniensis. 2:a upplaga. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1855.
172 s. Text lätt fläckad.
Andra upplagan av Kierkegaards berömda skrift om ångest.
Senare hfrbd, nött, sprickor i falsar, skada på rygg, namn på försättsbladet.

Proveniens: Från släkten Kierkegaard.

Se text

440103

2017-02-25