Søren Kierkegaards efterladte Papir m.fl. 30 vol

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KIERKEGAARD, SÖREN (30). Af Søren Kierkegaards efterladte Papirer 1833-1855. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1869-81.
8vo. Svarta samtida och två senare hfrbd, titel i guld på ryggarna, nötta, småskador. Text delvis brunfläckad, några små lagningar. 8 volymer.

KIERKEGAARD, SØREN - DRACHMANN, A.B., J.L. HEIBERG & H.O. LANGE (Utg.). Samlede vaerker 1-20 Köpenhamn, Gyldendal, 1962-64.
8vo (180x115 mm). Gula omslag, häftade, något nötta. Exlibris Gösta Klemming.

Innehåller. Bd. 1: Af en endnu Levendes Papirer, Om Begrebet Ironi. Bd. 2-3: Enten-Eller. Bd. 4: Atten opbyggelige Taler. Bd. 5: Frygt og Bæven, Gjentagelsen, Forord. Bd. 6: Philosophiske Smuler, Begrebet Angest, Tre Taler ved tænkte Leiligheder. Bd. 7-8: Stadier paa Livets Vei. Bd. 9-10: Afsluttende uvidenskabelig Efterskrift. Bd. 11: Opbyggelige Taler i forskjellig Aand. Bd. 12: Kjerlighedens Gjerninger. Bd. 13: Christelige Taler. Bd. 14: En literair Anmeldelse, Krisen og en Krise i en Skuespillerindes Liv, Lilien paa Marken og Fuglen under Himlen, ´´Ypperstepræsten´´ - ´´Tolderen´´ - ´´Synderinden´´. Bd. 15: Tvende ethisk-religieuse Smaa-Afhandlinger, Sygdommen til Døden. Bd. 16: Indøvelse i Christendom. Bd. 17: En opbyggelig Tale, To Taler ved Altergangen om Fredagen, Til Selvprøvelse. Samtiden anbefalet , Dømmer Selv! Bd. 18: Bladartikler, der staar i Forhold til ´´Forfatterskabet´´, Om min Forfatter-Virksomhed, Synspunktet for min Forfatter-Virksomhed. Bd. 19: Bladartikler 1854-55, Øieblikket 1-10, Hvad Christus dømmer om officiel Christendom, Guds Uforanderlighed. Bd. 20: Terminologisk Ordbog ved Jens Himmelstrup. Sammenlignende Register til første anden og nærværende udgave af Samlede Værker. 20 vol.

KIERKEGAARD, SÖREN. Stadier på Livets Vej. Udgave i Hundredaaret. Köpenhamn, H. Hagerup, 1945.
Stor 8vo. 499 s. Svart original pappband, lätt nött. Exlibris P. Toussieng.
Ett av 350 nr ex, detta nr 97, den s.k. "Hundreaarsudgave".

S:E: Philosophiske smuler med afsluttende uvidenskabelig efterskrift. Udgave i Efterskriftens Hundredaar. Köpenhamn, H. Hagerup, 1946.
Stor 8vo. 499 s. Svart original pappband, lätt nött. Exlibris P. Toussieng, klisterlapp på försättsbladet.

Totalt 30 volymer.

Proveniens: Från släkten Kierkegaard.

Se text

440186

2017-02-25