Den fulländade fiskaren etsning av Stig Åsberg
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
WALTON, IZAAC - COTTON, CHARLES. Den fulländade fiskaren. Översättning Olof Lagercrantz. Stockholm 1946.
Stor 8:o. 1 signerad originaletsning och andra illustrationer av Stig Åsberg. Medbundet omslag och rygg.
Grönt hfrbd, något blekt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, övre guldsnitt, med originalomslag medbundet. Bibliofilupplaga tryckt i 300 nr. ex., detta nr. 195.
Se text
440517
2017-02-14