Den fulländade fiskaren etsning av Stig Åsberg

Klubbat för:

1 300 SEK

1 000 SEK

WALTON, IZAAC - COTTON, CHARLES. Den fulländade fiskaren. Översättning Olof Lagercrantz. Stockholm 1946.
Stor 8:o. 1 signerad originaletsning och andra illustrationer av Stig Åsberg. Medbundet omslag och rygg.
Grönt hfrbd, något blekt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, övre guldsnitt, med originalomslag medbundet. Bibliofilupplaga tryckt i 300 nr. ex., detta nr. 195.

Se text

440517

2017-02-14