Ståletsning Carl Hjalmar Norrström

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAVLA, signerad C. Hj Norrström 1895, ståletsning, monterad i plyschklädd träram, diameter ca 43 cm

HISTORIK: Hjalmar Norrstöm (1853-1923) var konsthantverkare, skulptör och målare. Bland annat utbildad vid Ecole des Arts Decoratifs i Paris. Han verkade i Eskilstuna och utförde arbeten som sköldar, skrin, saxar mm. På 1880-talet nådde han stor popularitet, då köpte bl. a Oscar II två praktsköldar och ett skåp, Nationalmuseum införskaffade den s.k. Ceresvasen 1894. Dekoren är fornnordisk med runslingor. Han har även arbetat i koppar och ritat förlagor till konstindustriella praktpjäser.

Plysch med skador

440752

2017-02-17