Handskrifter på pergament och papper mest 1700-tal

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HANDSKRIFTER (7), 1 handskrift på pergament, köpebrev, daterad 1763, med två sigill, rör Norra Möre, Kalmar län, ca 33x51 cm, 1 handskrift på pergament, daterad 1758 (sigill bortklippta).
Tillsammans med 3 handlingar och 1 auktionsprotokoll (1785, ev. Ingelstorp), flertalet rörande Småland, bl.a. Norra Möre.

Veck, fläckar, några med skador och defekter.

440754

2017-02-17