Rörstrand Ostindia
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 73 dlr, bestående av: 12 mattallrikar, 18 förrättstallrikar, 4 djupa tallrikar, 6 djupa mindre tallrikar, 13 assietter, 6 små böjda fat, 2 terriner med lock, såskanna, såsskål, serveringsskål, 5 uppläggningsfat, 2 små skålar med lock, dubbelfat samt karaff
Historik: Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström
Somliga delar med krackelyr, enstaka skador, ett lock på de mindre skålarna med spricka
440873
2017-02-17