Rörstrand Ostindia

Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 73 dlr, bestående av: 12 mattallrikar, 18 förrättstallrikar, 4 djupa tallrikar, 6 djupa mindre tallrikar, 13 assietter, 6 små böjda fat, 2 terriner med lock, såskanna, såsskål, serveringsskål, 5 uppläggningsfat, 2 små skålar med lock, dubbelfat samt karaff

Historik: Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström

Somliga delar med krackelyr, enstaka skador, ett lock på de mindre skålarna med spricka

440873

2017-02-17