Magasin för konst nyheter och mode

Klubbat för:

550 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

MAGASIN FÖR KONST, Nyheter och Moder, tidningskrift, tionde Årgången. Carl Deleen, Stockholm 1833, (Carl Delen) 96 s. ett stort antal gravyrer (vissa utvikbara) varav främst modebilderna är handkolorerade, samtida hlfr band, vissa sidor stämplade (biblioteksstämpel?)

Zustandsbeschreibung

Möjligen ej helt komplett, omfattande slitage på ryggen, fuktfläckar, några påskrifter.

440986

2017-02-22