Raoul Charles Verlet, marmor Fransk konst 3 D

Klubbat för:

202 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

RAOUL CHARLES VERLET (Frankrike 1857-1923): La Douleur d´Orphée, signerad och daterad R.Verlet 1895, skulptur i marmor, höjd ca 125 cm, 49x45 cm

HISTORIK:
Den ursprungliga gipskulpturen presenterades på Salongen i Paris 1887 med stor framgång och den tilldelades Salongens pris. Skulpturen utfördes senare i stort format till Place Malesherbes i Paris (idag Place du Général-Catroux i XVII:e arrondisemanget). Den förstördes dock 1942. Verlet emottog även för skulpturen Prix de Romes andra pris. Senare utförde Ferdinand Barbedienne skulpturen i fyra olika storlekar i brons.

Lagningar, smärre ytmärken

441026

2017-02-23