Spegel sengustavianskt
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, stämplad G. Lindberg (Georg L., spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804/ca 1810), hallrättstämplad 1801, samt kallstämplad APS två gånger, förgylld, överdel med infattad gouache med antikiserande motiv, kvicksilverfolierade glas, 108x51 cm
Bättrad bronsering, nederdel saknas, senare bakstycke i överdelen
441135
2017-02-27