Spegel sengustavianskt

Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt
Spegel sengustavianskt

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, stämplad G. Lindberg (Georg L., spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804/ca 1810), hallrättstämplad 1801, samt kallstämplad APS två gånger, förgylld, överdel med infattad gouache med antikiserande motiv, kvicksilverfolierade glas, 108x51 cm

Bättrad bronsering, nederdel saknas, senare bakstycke i överdelen

441135

2017-02-27