Rembrandt etsning

Rembrandt etsning
Rembrandt etsning
Rembrandt etsning
Rembrandt etsning

Klubbat för:

9 000 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

REMBRANDT (1606-1669), The Angel appearing to the Shepherds,1634, signerad och daterad i plåten (otydligt) Rembrandt f. 1634, etsning, bladstorlek 25,6x21,6 cm, senare avdrag, oramad, monterad i passepartout med nya "marginaler", på baksidan äldre påskrift i blyerts: "Genuine but printed from the worn and reworked plate"
LITTERATUR: Bartsch 44

Zustandsbeschreibung

Uppfodrad/klistrad på papper, beskuren innanför plåtkanten, pappersförtunning och smärre skador

441266

2017-02-18