Brickbord gustavianskt tillskrivet Lundelius
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ANDERS LUNDELIUS (mästare i Stockholm 1778-1823) tillskrivet, brickbord, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, björk och masurbjörk, sargen med fält och förgyllda beslag i form av bandfläta och fleuronger, bemålad plåtbricka, fotkryss, avslutande fothylsor i mässing, höjd 74,5, 61 x 48 cm
Slitage och skador, brickan med senare bemålning och fläckar, hjultrissor och droppbeslag saknas
441466
2017-02-19