Brickbord gustavianskt tillskrivet Lundelius

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

ANDERS LUNDELIUS (mästare i Stockholm 1778-1823) tillskrivet, brickbord, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, björk och masurbjörk, sargen med fält och förgyllda beslag i form av bandfläta och fleuronger, bemålad plåtbricka, fotkryss, avslutande fothylsor i mässing, höjd 74,5, 61 x 48 cm

Slitage och skador, brickan med senare bemålning och fläckar, hjultrissor och droppbeslag saknas

441466

2017-02-19