Aydinli Tema
2017-02-28
441661
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
AYDINLI KELIMHALVA, västra Anatolien, 1800-talets mitt eller tidigare, ca 332x82 cm
AYDINLI KELIM, west Anatolia, mid 19th century or earlier, 332x82 cm, mounted
Purchased in Turkey late 1980s
Provenance: Swedish private collection
Skador, slitage, monterad på väv