Mudjur Tema
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MUDJUR BÖNEMATTA, centrala Anatolien, 1800-talets första hälft, ca 131x113 cm
MUDJUR PRAYER RUG, first half of the 19th century, 131x113 cm
Purchased in Turkey late 1980s
Provenance: Swedish private collection
Slitage, lagningar
441688
2017-02-28