Mudjur Tema

Mudjur Tema
Mudjur Tema
Mudjur Tema
Mudjur Tema

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MUDJUR BÖNEMATTA, centrala Anatolien, 1800-talets första hälft, ca 131x113 cm

MUDJUR PRAYER RUG, first half of the 19th century, 131x113 cm

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Slitage, lagningar

441688

2017-02-28