Bönematta Tema

Bönematta Tema
Bönematta Tema
Bönematta Tema
Bönematta Tema

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AVONYA BÖNEMATTA, västra Anatolien, 1800-talets mitt, ca 140x120 cm

AVONYA PRAYER RUG, west Anatolia, mid 19th century, 140x120 cm, mounted

Purchased in Turkey late 1980s

Provenance: Swedish private collection

Skador, slitage, lagningar, monterad på väv

441690

2017-02-28