Bönematta Tema
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AVONYA BÖNEMATTA, västra Anatolien, 1800-talets mitt, ca 140x120 cm
AVONYA PRAYER RUG, west Anatolia, mid 19th century, 140x120 cm, mounted
Purchased in Turkey late 1980s
Provenance: Swedish private collection
Skador, slitage, lagningar, monterad på väv
441690
2017-02-28